Počátek 40. let 19. století byl na opočenském panství ve znamení stále se zvyšujících daní a roboty. S panstvem a vrchnostenskými úředníky nebyla žádná řeč, dokonce bylo vyřčeno i to, že panstvo musí…
První nápad o vybudování pomníku MUDr. Filipu Stanislavu Kodymovi, zdejšímu rodáku, odbornému spisovateli a lékaři, se objevil mezi členy roku 1878 ustavené podpůrné jednoty „Utilitas“ po ukončení…
Vzhledově prostý, ale působivý pomník obětem velké války 1914–18 objevíme v Klášterci nad Orlicí u ostré zatáčky, která tvoří odbočku do kopců nad údolím Divoké Orlice směrem k Českým Petrovicím.…
Janů Nepomuckých zřejmě nikdy není dost. Přesně to platí o severomoravské (východočeské?) obci Cotkytle. Tedy jak patrno na českomoravském pomezí. Jeden Nepomucký má zasvěcení přímo v největší…
Původní kostel byl postaven ve 14. století jako dřevěný (některé prameny ho dělají o 1 století starší a jako jeho zakladatele jmenují rod Drslaviců z Potenštejna) a již tehdy byl farním. První zmínka…
Ve městě byla vždy vedle kostela nejpřednějším místem radnice, protože měla být sídlem a stánkem moudrosti, práva a spravedlnosti, i když tomu ve skutečnosti bylo málokdy a tato slova platí de facto…
Tento kostel byl postaven v letech 1696-1697 Janem Adamem hrabětem Zárubou z Hustířan, pánem na Vamberce a Cerekvici a posvěcen byl ke cti sv. Panny a mučednice Barbory, což dosvědčuje nápis a…
Kamenný pomník se nachází na hoře Vrchmezí (polský název je Orlica, německý název Hohe mense, 1084 m.n.m) na českopolském pomezí. Pomník byl postaven v roce 2012. Poblíž pomníku je na polské straně…
V nádražní budově v České Třebové se nachází pamětní deska obětem nacistické okupace v letech 1939-1945 z řad železničních zaměstnanců. Deska čítá celkem 51 jmen.
Kdo nepatří k místním obyvatelům, tak možná ani neví, že své skály má i Kostelec nad Orlicí, jehož většina geologicky leží na pleistocénních horninách, spraších a sprašových hlínách s příměsemi…